TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Jak napisać CV

miniatura CV

CV - szkic podstawowy

Jeśli chcesz by twoje CV było prawidłowe i profesjonalne, powinno składać się z co najmniej sześciu głównych, niezmiennych części. Czasami można dołączyć jeszcze jeden, dwa lub trzy działy. W zależności od specyfiki branży, stanowiska lub osoby aplikującej. Ale to za chwilę. Najpierw podstawowy schemat CV.

I Twoje dane osobowe:

 • imię, bądź imiona
 • nazwisko
 • data urodzenia, miejsce urodzenia (te dane nie zawsze są podawane)
 • stan cywilny (nie zawsze)
 • adres i numer telefonu (faksu) - najlepiej i stacjonarny, i komórka
 • e-mail i strona www (jeśli oczywiście posiadasz)

 • II lub III Wykształcenie:

  W tej części CV zaprezentuj informacje dotyczące przebiegu Twojej nauki.

  III lub II Doświadczenie praktyczne:

  Inaczej można też zatytułować tę sekcję: Przebieg pracy. Ta część CV powinna dotyczyć doświadczenia zawodowego, a to oznacza, że musisz umieścić w niej informacje o zakładach pracy w których pracowałeś i zdobywałeś doświadczenie. Nie może być luk czasowych, jeśli przez jakiś niepracowałeś - podróżowałeś, chorowałeś, wychowywałeś dzieci - uwzględnij to.

  IV Osiągnięcia:

  Nie jest to kategoria niezbędna, ale jeśli mówimy o profesjonalnym CV, to znaczy, że musimy czymś się pochwalić i to nie byle czym. W tej kategorii można wpisać otrzymane wyróżnienia, możemy pochwalić się nagrodami lub pochwałami. Oczywiście najlepiej jeśli one są związane z posadą, o którą się ubiegasz. Jeśli jest jednak coś wyjątkowego - pochwal się. Jeśli tyczy to jednak Twego hobby i nie jest ni jak związane z pracą zawodową uwzględnij to w części VI Zainteresowania. Dział ten można także poszerzyć tworząc nowe sekcje jak na przykład:

 • tytuły honorowe
 • nagrody
 • wyróżnienia
 • stopnie naukowe - jeśli nie uwzględniono w dziale Wykształcenie
 • specjalizacje - komentarz jak wyżej
 • przyznane uprawnienia
 • zdobyte certyfikaty
 • rekordy życiowe
 • dorobek artystyczny
 • wystawy
 • portfolio

 • Sprawa jest o tyle płynna, że wylistowane tu kategorie mogą być jeszcze bardziej rozwinięte, wzajemnie siebie wykluczać (gdy powielają się), przenikać lub uzupełniać. Wszystko zależy od: Po pierwsze konkretnej osoby, po drugie od specyfiki jej pracy, wreszcie po trzecie od rzeczywistych wartości, które mogą znaleźć się w CV. Niektóre z rzeczy wypunktowanych możemy przenieść także do listu motywacyjnego (lub je zdublować) lub na łamy portfolio.

  V Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności:

  Tutaj zamieść wszystkie dodatkowe umięjętności, takie jak prawo jazdy, znajomośc języków obcych (także języka migowego) czy obsługa komputera. Można także wrzucić tu jedną z dodatkowych propozycji uwypuklonych w sekcji numer IV - Osiągnięcia, jeśli nie tyczą się one bezpośrednio aplikowanej posady.

  VI Zainteresowania:

  Jest to ostatnia część twojego CV, w której wymień swoje zainteresowania i hobby. Też można ją rozbudować lub zamieścić w nieco inny sposób uwzględniając np.:

 • działalność pozazawodową
 • członkowsto w klubach (organizacjach)
 • działalność charytatywną (filantropijną)
 • rodzinę

 • I wreszcie na koniec pismo tego typu powinnno na samym dole zawierać następującą sentencję (może być małym druczkiem i wyróżniać się od reszty dokumentu):

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883).

  Czyni się to nie tyle ze względu na wymóg prawny (by pracodawca mógł "obracać" Twym dokumentem i wprowadzić go do archiwum), ale by nie trafił on do kosza jako jednorazówka. Dlatego każde CV oraz list motywacyjny powinny zawierać powyższą kwestię.

  Czas na podpis. Oczywiście własnoręczny, najlepiej czytelny, bez zbędnych udziwnień (staramy się o pracę, a nie jesteśmy gwiazdą rocka).

  CV można dostarczyć osobiście (jeśli jest taki wymóg - wówczas papier, ewentualnie forma elektroniczna), lub wysyłamy pocztą lub mailem (wersja pdf, doc, lub papier w przypadku poczty (kuriera).

  Ewentualne dodatkowe działy w CV

  Możesz dodać do twojego "biegu życia" jeszcze jedną - dodatkową część - w której zaprezentujesz swoje referencje tzn. opinie jakie o tobie wystawili twoi wcześniejsi pracodawcy. Ważne jest by ta część nie przerosła jednak właściwej treści curriculum vitae. Nie rozpisujmy się zbytnio zatem, a potraktujmy tę część symbolicznie. Jeśli owe referencje są jednak wymagane i jest ich dużo, wówczas można do CV dołączyć je jako załącznik na osobnej kartce.

  Wobec powyższego osobnym działem może być lista załączników uwzględniająca: referencje, list motywacyjny czy też portfolio.

  Jeśli masz bogate portfolio i jest ono dostępne w Internecie (masz swoją stronę www) podaj do niego link.

  No i tu właściwie mamy koniec. Choć możemy, ale nie musimy... . Jeżeli uznasz to za konieczne i stosowne możesz w CV podać także dodatkowe informacje, które mogą się przydać pracodawcy np. informacja o tym, że jesteśmy osobą niepalącą tytoniu. Możesz zaznaczyć - jeśli uznasz to za istotne ze względu na charakter lub tryb pracy - swe przekonania religijne dotyczące np. świąt i innych dni wolnych od pracy.

  CV - podsumowanie

  Twoje CV powinno być zwięzłe i treściwe. Bez zdań opisujących i epitetów. Skondensowane fakty i to tylko te niezbędne dla przebiegu Twej przyszłej pracy. Jeśli masz dziesiątki pokończonych kursów (także tych korespondncyjnych) a nie mają one związku z wakatem - nie uwzględniaj ich w CV. Pracodawcy nie interesuje (nie powinno) także Twój status materialny, ani to ile masz dzieci, choć niby kto ma Ci zabronić o nich napisać jeśli są Twoją chlubą :) .
  "Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


  SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

  Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
  Złoty Sklep