TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Historia dokumentów aplikacyjnych

Tak właściwie to nikt chyba nie wie, kto napisał pierwsze CV i list motywacyjny w znanej dziś formie. Jeśli wziąć pod uwagę nie formę pisma, a to co ono zawiera można przyjąć, że owo "dzieło" było popularne jeszcze na długo przed narodzinami pierwszego pracodawcy i pierwszego pracownika. Być może pierwszym tego typu "dokumentem" było trofeum łowieckie, płody ziemi lub też głowa największego wroga, jakie pan młody przynosił przyszłemu teściowi (teściowej) aby UMOTYWOWAĆ swoją kandydaturę jako zięcia.

Jakkolwiek było: człowiek-interesant wiedział, że czymś musi zabłysnąć bądź oczarować tego, do którego się zwracał z pokorną prośbą. Czasy były inne, więc na wszelki wypadek przemilczmy co było w sytuacji, w której załóżmy teść odmówił ręki swej latorośli.

Z przedstawieniem curriculum vitae (CV) było chyba podobnie, choć można sobie wyobrazić, że jak list motywacyjny był aktem jednorazowym, tak CV zawierało dorobek życia starającego się o względy. Narzeczony przynosił nie głowę sąsiada, który uprzykrzał życie teściom, ale zęby, nogi i ręce całej rodziny, a nawet wiosek i przysiółków, które obrabował i puścił z dymem - najpierw oczywiście robiąc naszyjniki z tego co tylko się do owego celu nadawało. A może nie było to CV tylko portfolio?

Na poważnie. Już za czasów Summerów (XXV wieków przed naszą erą) wykonawca prac zleconych prezentował swój dorobek potencjalnemu inwestorowi, mogło to być CV (lub portfolio) w postaci żywej opinii prosto z ust poprzedniego mocodawcy, albo pokazanie dzieła (np. wnętrza wykończonego domu, czy sposobu doprowadzenia wody do poidła) poprzez zaprowadzenie nowego zleceniodawcy wprost do danego wyrobu. Jeżeli chodzi o rzeczy mniejsze - np. biżuterię, często poza materiałem do sprzedaży noszono osobną skrzyneczkę z rzeczami pokazowymi, które można było zrobić na specjalne zamówienie, lub możliwe do wykonania coś w podobnym charakterze, ale nie to samo - czyli projekt indywidualny. W ten sposób inwestor mógł się zaznajomić z gustem i umiejętnościami rzemieślnika.

Jak widać do dziś (poza sposobem prezentacji - nośnikami) nie wiele się zmieniło. Jeśli zaś chodzi o list motywacyjny takie pisma pojawiły się znacznie później. Przypuszcza się, że dopiero wtedy kiedy epoka odrodzenia dała światu więcej ludzi wykształconych, rzemieślników i innych usługodawców. List motywacyjny, portfolio i CV osób zatrudnianych na zasadzie etatu (praca najemna) pojawiło się przypuszczalnie dopiero w XIX wieku.
"Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
Złoty Sklep