TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Podanie o pracę

Dokument ten, coraz częściej jest zastępowany przez list motywacyjny.
Jednak niektóre osoby - być może również i Ty - chcą złożyć go jako dodatkowy druk. W takim wypadku dobrze, jeśli jest on przede wszystkim prośbą o przyjęcie do pracy.
Z powodu częstych pytań o ten dokument, postanowiliśmy więc w skrócie napisać to co powinien zawierać:
- miejsce i datę sporządzenia
- dane osobowe
- dane firmy
- słowo "Podanie"
- przykładową treść: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do Waszej firmy na stanowisko Operatora Systemów Komputerowych. Uważam że spełniam wszystkie wymagania których oczekuje się od kandydatów. Mam nadzieję na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. Z góry dziękuję za czas na to poświęcony."
- zwrot grzecznościowy typu: "Z wyrazami szacunku"
- własnoręczny podpis

a najlepiej po nowemu: list motywacyjny i CV.

Chociaż z drugiej strony nie ma potrzeby wariować z nowocześniejszą formą podania o pracę (patrz wyżej). Jeśli Pan Mieciu chce nas przyjąć, a nie zależy mu na powyższych dokumentach, i chce zwykłe, dobroduszne podanko - dajmy Mu je: w zupełności starczy do akt, a co ważniejsze do podjęcia pracy i zarobienia na chlebek.

Czym się różni podanie o pracę od listu motywacyjnego

Pierwsza sprawa to ta, że jeśli odpowiadamy na ogłoszenie (prasowe, zamieszczone w urzędzie pracy) lub inną drogą dowiedzieliśmy się o wolnej posadzie, a NIE MIELIŚMY STYCZNOŚCI z przyszłym pracodawcą piszemy tylko i wyłącznie list motywacyjny. Kilkanaście lat temu oczywiście pisało się i w tym wypadku podanie o pracę (przyjęcie do pracy) i ewentualnie życiorys lub kwestionariusz osobowy, jeśli go wymagano.

Druga sprawa - podanie o pracę jest niezbędnym dokumentem do tzw. teczki ABC, którą zakłada pracodawca osobie podejmującej pracę. Może tu być także list motywacyjny i cv, ale nadal preferuje się krótkie podanie.

Trzecia rzecz - jeśli sprawę mamy nagraną, a podkładka musi być, wówczas piszemy podanie o przyjęcie do pracy, to wystarczy. Chyba, że mocodawca wyraźnie zażyczy sobie: "Panie Heniu, proszę przyjść na 7.00 w poniedziałek i przynieść list motywacyjny".

Podanie ma krótszą i bardziej oschłą formę. Ot: "Proszę o przyjęcie mnie do pracy (...) prośbę tę motywuję faktem, iż...".

Podanie o pracę jest prośbą o przyznanie etatu, a list motywacyjny prośbą o spotkanie (podczas rozmowy kwalifikacyjnej). Niezależnie od ostatecznego wyniku, który może być pozytywny lub negatywny - brak przyjęcia.

Kolejne: sekramentalny zwrot "Podanie" zaraz po danych osobowych osoby ubiegającej się o stanowisko, dacie i miejscu i danych adresata. Piszemy go zaczynając od dużej litery, lub całe słowo drukujemy kapitalikami (dużymi literami).

Przykład podania o pracę


Rzeszów, 21.01.2010r.

Jan Musioł
ul. Buńczuczna 4
76-000 Rzeszów
telefon komórkowy: 666 666 667
e-mail: janmusiol11a1@wp.pl

P.P.H.U. "Dobra Nasza"
Plac Hardego 88
76-000 Rzeszów


PodanieZwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do pracy w Państwa firmie w charakterze stolarza.

Jestem z wykształcenia stolarzem meblowym. Pracuję w tym zawodzie od 12 lat.
Prośbę swoją motywuję faktem, iż z całą rodziną przeprowadziłem się do Rzeszowa i tu szukam zatrudnienia. Jestem w pracy dokładny i sumienny.

Proszę po pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z poważaniem

Jan Musioł

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).Komentarze do podania o pracę


O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli któryś z pracodawców chce otrzymać podanie o pracę pamiętajmy również o estetyce naszego pisma. To, że chlebodawca nie chce listu motywacyjnego nie zwalnia nas od tego aby podanie o pracę było profesjonalne. W skład tej wartości wchodzi: biały papier maszynowy (nie kartka w kratkę), pismo maszynowe lub wydruk komputerowy, brak ozdobników i dziwacznych czcionek, przejrzystość pracy, podział na akapity i właściwy układ. Choć nie jest to wymagane warto również zawrzeć formułę o ochronie danych osobowych charakterystyczną dla listu motywacyjnego i CV, tak jak to zrobiono w przykładzie udostępnionym powyżej. Pamiętajmy także o miejscu wykonania dokumentu i dacie jego zrodzenia umieszczonych w prawym górnym rogu kartki. Tych danych raczej nie uwzględniamy pisząc CV i list motywacyjny. Często data na podaniu stanowi jednocześnie dzień rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku. Kartki nie powinno się składać (ani na dwoje, ani na czworo, ani na...), najlepiej je wręczyć świeżo wyciągnięte z teczki lub foliowej koszulki. Jeśli wysyłamy je pocztą (kurierem) także go nie zginajmy. Włóżmy najpierw do celofanowego etui a następnie do koperty A4. Tak zapobiegniemy jego ewentualnemu przemoknięciu lub pobrudzeniu. Możemy także dodatkowo do koperty włożyć kawałek kartonu lub tektury odpowiedniej wielkości, który usztywni przesyłkę. Pamiętajmy, że ów karton to nie fragment pudełka po butach, ale np. biała kartka z bloku technicznego. Jeśli wręczamy w kadrach podanie o pracę osobiście nie podajemy kadrowcowi go w koszulce, czy kopercie, ale zawsze wręczamy luzem do ręki.

W powyższym przykładzie podpis odręczny był czytelny, więc nie musiano go wydrukowywać, inaczej we wzorze poniżej. Pani Anna posiada podpis nieczytelny, więc wydrukowała imię i nazwisko pozostawiając miejsce na własnoręczny podpis.

Kolejny wzór podania


Warszawa, 11.11.2015 r.

Anna Koniecpolska
ul. Sadownicza 2/2
21-111 Warszawa
tel. 222 222 222

Pani Jolanta Nadobna
Firma Handlowa Artykuły Biurowe ETC
ul. Przecudnych platanów 4
02-232 Wołomin

PODANIEBardzo proszę o przyjęcie mnie do pracy w Pani firmie na stanowisko doradcy klienta.

Mam pięcioletnie doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach w kilku firmach o podobnej branży.
Chciałabym podjąć pracę w Pani firmie, gdyż znam dobrze jej renomę, plan gospodarczy i chciałabym związać swoją zawodową przyszłość z Pani przedsiębiorstwem. Jego działalność jest dla mnie wzorem w biznesie, chciałabym tu nabywać nowych doświadczeń i podnosić wizerunek firmy.

Dziękuję i proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.Z wyrazami szacunku
Anna Koniecpolska
podpis odręczny nieczytelnyWyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).W tym przypadku kierujemy pismo do konkretnej osoby (prezesa - właściciela przedsiębiorstwa) dlatego zwracamy się bezpośrednio do niej. Piszemy "chciałabym być zatrudniona w Pani firmie", a nie "chciałabym pracować w Państwa firmie".

Oba przedstawione powyżej podania o pracę różnią się nieznacznie łamaniem tekstu. Raz jest to rozpoczęcie z lewej, raz wyśrodkowanie nagłówka, tudzież podpisu i zwrotu grzecznościowego, raz dociągnięcie do prawej podpisu. Obie wersje oczywiście prawidłowe.
"Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
Złoty Sklep