TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Portfolio

Co to jest portfolio?

Często osoba ubiegająca się o wakat proszona jest o przedstawienie swego portfolio. Najczęściej jest to przenośny zbiór prac (w formie teczki zawierającej próbki dzieł, same dzieła lub wizerunki dzieł w formie tradycyjnej lub elektronicznej) danej osoby, czy grupy osób. Może również chodzić o prezentacje całokształtu dokonań jednostki, kilku osób, czy nawet całej firmy. Pracodawca (lub przyszły zleceniodawca) może się zapoznać z czymś więcjej niż CV i list motywacyjny. Dla przykładu. Wzmianka w CV może brzmieć: "umiejętność wykonywania fotografii nocnej", a same dobre zdjęcia aplikanta wywrą lepszy efekt, niż napisanie o umiejętności ich zrobienia. Pracodawca może ocenić na podstawie portfolio gust, umiejętności oraz zdolności potencjalnego pracownika, czy wykonawcy zadania.

Jak wykonać portfolio?

Dużo zależy od tego kim jesteśmy (nie tylko z zawodu) i jaki chcemy osiągnąć cel pokazując swoje portfolio.

Czego unikać robiąc portfolio?

Przede wszystkim przesytu. Przeładowane portfolio nawet najlepszymi pracami, ale monotematycznymi lub podobnymi do siebie to katowanie publiki i klęska dla nas. Z drugiej strony jeśli mamy niewiele do zaoferowania nie róbmy go w ogóle, lub przygotujmy coś specjalnie do prezentacji w portfolio (towar niezamówiony, ale widoczny).

Komu pokazywać?

Generalnie każdemu, kto chce je zobaczć. Jednak inaczej będzie pokazane wujkowi Mieciowi, a inaczej Prezesowi Nelsonowi Van Der Holenowi Przewodniczącemu Rady Nadzorczej LONDON GARBAGE MANUFACTURING LTD. Dlatego warto mieć przygotowane warianty prezntacji portfolio dla konkretnej widowni.

Sztuka prezentacji portfolio

Minimum naszych komentarzy podczas prezentacji. Z dokładniejszym opisem słownym i wyjaśnieniem metod i warunków w jakich powstawały poczekajmy do końca prezentacji kiedy będą nam zadawane pytania. Pokazujemy więcej tego co się podoba (potrzeba), a mniej tego co nie budzi takiego zainteresowania, choćby to były według nas i pisma Time najlepsze nasze dzieła.

Jeśli portfolio zostawiamy lub wysyłamy uczyńmy to tak aby jego opakowanie wyróżniało się spośród innych, ale nie było ekstrawaganckie, ani nachalne. Oczywiście powinno byćteż należycie zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznym, ale zapakowane z klasą, estetycznie. Jeśli nie mamy ładnego charakteru pisma wydrukujmy dane adresata na przesyłce.

Kiedy przedkładać portfolio?

Oczywiście jeśli jest ono wymogiem. Jeśli chcą tylko nasze CV lub (i) list motywacyjny warto sprawdzić jak by zostało przyjęte w firmie. Generalnie jego obecność nie powinna nam zaszkodzić, ale pamiętajmy, że jeśli przedsiębiorstwo rekrutujące nie napisało nic o złożeniu portfolio to niech będzie ono niewielkie (czasowo i gabarytowo). I koniecznie powinna się o nim znaleźć wzmianka w CV i liście motywacyjnym, a samo ono powinno być załącznikiem, a nie głównym punktem naszych dokumentów aplikacyjnych, no chyba że pracodawca wyraził inne życzenie.

Zawsze aktualizuj

Rzeczą niezbędną jest częsta aktualizacja i uszlachetnianie swojej teczki dokonań. Jeśli naszą przygodę z zatrudnieniem (pracę w ogóle) dopiero zaczynamy siłą rzeczy w portfolio znajdzie się niewiele materiałów. Z biegiem lat, nabywanym doświadczeniem, nowymi umiejętnościami i nowymi pomysłami, a także z większą wprawą lepiej wykonujemy te same dzieła, tworzymy inne, lepsze. Także istniejące w nim prace mogły się zdezaktualizować, przestać być na topie lub przeminęły z byłą modą. Miejmy to wszystko na uwadze gdy kompletujemy załącznik do naszego życiorysu zawodowego. Jako, że w każdej chwili możemy się go pozbyć - dając komuś innemu, kto wyraził nim swe zainteresowanie, lub wysyłając w ciemno - musimy mieć je w kilku kopiach. Jeśli chodzi o zdjęcia - sprawa łatwa, wystarczy dorobić odbitek, jeśli portfolio zawiera jeden, niepowtarzalny wyrób - to gorzej. Tej niepowtarzalnej rzeczy nigdy się nie pozbywajmy. Zawsze dajmy ją tylko do wglądu, unikniemy w ten sposób jej przywłaszczenia, czy zapodziania.

Dlatego pamiętajmy o kilku ważnych wskazówkach, portfolio zawsze powinno być:

 • dostępne
 • aktualne
 • posegregowane
 • skopiowane
 • w odpowiedniej wersji (wersjach) - o tym poniżej
 • gotowe do wręczenia (wysłania)

 • Zawsze powinniśmy też pamiętać co było w teczce, którą wręczyliśmy.

  Wersje portfolio

  Jeśli ktoś jest multiinstrumentalistą w swoim fachu, a tym bardziej w różnych fachach, powinien swą teczkę kompletować dwustopniowo. Po pierwsze portfolio główne zawierające cały dorobek delikwenta. Po drugie portfolia tematyczne, jak sama nazwa wskazuje będące odbiciem dokonań w węższym zakresie pracy. Dla przykładu, ktoś jest fotografem. W portfolio głównym ma wszystkie swoje najcenniejsze zdjęcia: i portretowe, i krajobrazy, i nocne, i sportowe itd. Jednak kiedy stara się o zlecenie na sesję fotografii ślubnej to po co mu sport? Oczywiście można pokazać dodatkowo kilka perełek z innych dziedzin, jednak te winny być tylko tłem dla tematu głównego, który interesuje zleceniodawcę. Nie trzeba wyjaśniać, że oba rodzaje "teczek" można w różnym stopniu kompilować mając na uwadze poszczególne osoby i ich zainteresowania. Ta sama kwestia dotyczy także kompletowania curriculum vitae i listów motywacyjnych.
  "Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


  SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

  Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
  Złoty Sklep