TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Ludzie listy piszą...

Witam,

Poszukuję pilnie pracy. W mojej niewielkiej miejscowości jest z tym kłopot. Jest jedna większa firma, do której chciałbym się zgłosić z pytaniem o pracę i ewentualnie zostawić swoje podanie. Problem polega na tym, że tak do końca nie wiem o jakie stanowiska można się tam ubiegać. Z tego co się orientuję, to firma zajmuję się zarówno transportem jak i produkcją, ale pewnie i jakimiś pracami magazynowymi. Ja zainteresowany jestem pracą na produkcji. Nie wiem jak napisać w takiej sytuacji podanie o pracę i czy w ogóle pisać - skoro tak do końca nie znam stanowisk pracy. Nie wiem czy w ogóle uda mi się skontaktować z jakąś osobą odpowiedzialną za zatrudnienie, czy może zostanę zatrzymany "na bramie". Czy mogę w takiej sytuacji zostawić samo CV ?

Jeszcze jedna rzecz o jaką chciałbym zapytać, czy praca na produkcji wymaga pisania listu motywacyjnego?

Za jakąkolwiek pomoc będę ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam,

Maciej S.


Odpowiadamy

Panie Macieju!

Pierwsza sprawa, którą powinien Pan się zająć to szczegółowy wywiad odnośnie owego zakładu, jak i ewentualnych wolnych stanowisk. Informacji o przedsiębiorstwie można zasięgnąć w Internecie. Jeśli to spora firma powinno na ich stronach www być wystarczająco dużo potrzebnych Panu danych. Informacji proszę także zasięgnąć u znajomych, sąsiadów - oni mogą poinformować o profilu zakładu, a przy okazji może wiedzą o wakatach. O wolnej posadzie - czy takowa istnieje - można także dowiedzieć się od ludzi odpowiedzialnych za public relations i rekrutację - osobiście lub telefonicznie. Na bramie - od życzliwego człowieka - także. Warto pamiętać, że chociażby w tej chwili przedsiębiorstwo nie prowadziło naboru, to nasze zainteresowanie może zostać docenione w czasie późniejszym, i tak dochodzimy do drugiego Pańskiego pytania.

Oczywiście zawsze możemy CV zostawić "na bramie". To jednak ostateczność. Najlepiej umówić się z kadrowcem na rozmowę. Jak to zrobić? Najlepiej osobiście pójść do osoby odpowiedzialnej. Jak to zrobić profesjonalnie, aby zostać wpuszczonym na zakład? Proszę pamiętać o odpowiednim ubiorze (dress code) i z przygotowanymi własnymi wizytówkami (wystarczy imię, nazwisko i telefon) udać się na portiernię. Wręczając portierowi wizytówkę proszę się przedstawić i poinformować go, że chce się pan udać do Pana X (nazwisko osoby odpowiedzialnej), gdyby udało się Panu wcześniej telefonicznie umówić z Panem X - sprawa byłaby prostsza.

Zakładając, że wie Pan już coś o wolnych miejscach, proszę w rozmowie uwypuklić swoje mocne strony odnośnie danego stanowiska pracy. Jeśli nie ma Pan pełnego rozeznania - proszę powiedzieć jakie ma Pan wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, jakim jest Pan człowiekiem i zapytać, czy ktoś taki przydałby się firmie. To imponuje. I wygląda zgoła inaczej niż pytanie: "Macie jakiś wolne stanowiska?". Proszę wręczyć wizytówkę oraz CV. Może być potrzebny i list motywacyjny, który mógłby Pan mieć już wcześniej przygotowany (lub jego szkic w przypadku, gdy nie wiele będzie Pan wiedział o profilu pracy), lub mógłby Pan napisać list motywacyjny zaraz po zakończonej rozmowie (w niej pewnie będą zaakcentowane rzeczy, które warto zawrzeć w liście).

Odnośnie kolejnej rzeczy - "czy praca na produkcji wymaga pisania listu motywacyjnego?" - z całą stanowczością: tak. Każde stanowisko, każda firma. Tak jest bardziej profesjonalnie. Proszę wyobrazić sobie, że o wakat stara się kilka osób, ale to Pan, pisze list motywacyjny i dostarcza curriculum vitae. Można, oczywiście nie pisać listu motywacyjnego - ale czy to się opłaci?

Zakładając, że nie udało się Panu dotrzeć do biura, aby stanąć twarzą w twarz z pracodawcą (lub jego przedstawicielem) to w tym momencie najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie listu motywacyjnego i (lub) CV pocztą. Najlepiej kierując pismo imiennie (wywiad!) do osoby odpowiedzialnej. Proszę to zrobić listownie (papierkiem), a nie e-maliem."Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
Złoty Sklep