TA DOMENA JEST NA SPRZEDAŻ

tel. 603 977 603

LIST MOTYWACYJNY

www.listmotywacyjny.pl

profesjonalnie
rzeczowo
za darmo

"W każdym piśmie widnieje problem konkretnej osoby, sęk w tym by ją czytający czytając dostrzegł"   C.J. Borrow


adsense
wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

działy poradnika


strona główna
wstęp
komu i po co?
zanim zaczniesz pisać
schemat
dobór słów
czego unikać, chwalić się?
10 podstawowych rad
curriculum vitae
jak napisać cv
podanie o pracę
życiorys
rozmowa kwalifikacyjna
doradztwo personalne
najczęstsze pytania
historia
humor

adsense
pokrewne artykuły


wizytówka
portfolio
zbiór artykułów
inne pisma
referencje

powiadamianie


wyślij adres znajomemu
podaj adres e-mail:

najpopularniejsze


sekretarka
nauczyciel (list)
nauczycielka (CV)
sprzedawca
spawacz
lekarz rodzinny
stolarz (humor)
murarz (l)
inżynier budowlany
kucharz
przedstawiciel handlowy

wzory


cv wzór
wzory cv
list motywacyjny wzór

szablony


cv szablony
list motywacyjny szablony

przykłady listów


list motywacyjny przykład
przykłady listów
list motywacyjny grafika

przykłady CV


przykład CV
przykłady CV
curriculum vitae grafika

format pdf


list motywacyjny pdf
curriculum vitae pdf

w innych językach


po angielsku
po niemiecku
inne języki

poszukiwane


sprzedawca
sekretarka
informatyk
budowlaniec
bez doświadczenia
pracownik biurowy

gdzie aplikujemy


do pracy
do sklepu

według firm


bank
castorama
tesco
inne firmy

galeria


galeria cv
papeterie

waszym zdaniem


forum
opinie o nas

zawody a - z


spis alfabetyczny

nasz serwis


dlaczego za darmo?
kontakt

wyszukiwarka


Twoja wyszukiwarka

Życiorys

Życiorys

ŻYCIORYS - kiedy piszemy, jak to było kiedyś

Jest to dokument, w którym przedstawiasz swoją osobę, podajesz przebieg swojej edukacji i doświadczenie zawodowe. Niegdyś w życiorysie (zwłaszcza za czasów PRL-u, przed rokiem 1989) pisało się również o swoim pochodzeniu, a czasami i sytuacji w jakiej się wychowywało. Dziś na szczęście jest to już anachronizm. Twój życiorys - w takiej czy innej formie, o czym za chwilę - jest ważnym dokumentem, który jako pierwszy trafia w ręce Twojego przyszłego Szefa. Musisz go więc napisać bardzo starannie, rozważnie, a także postaraj się by był zgodny z przyjętymi normami.

Jeszcze do nie dawna, wszelkie dane o sobie zapisywałbyś w nim w formie ciągłej, gdzie po podaniu danych osobowych i teleadresowych następowało mniej lub bardziej wdzięczne w wyrazie krótkie opowiadanie o Twoim życiu. Pisało się o pochodzeniu z rodziny inteligenckej, chłopskiej, bądź robotniczej. O tym, że ojciec jest rzemieślnikiem i wykonuje drewniane szachy, a matka zajmuje się domem. Pisało się o swoim rodzeństwie, dzieciach i planach na przyszłość. Mała nowela. Obecnie jednak przyjęło się, by informacje o życiu człowieka ubiegającego się o posadę były zapisywane w formie przejrzystych podpunktów z konkretnym przedziałem czasowym, bez zabarwienia emocjonalnego i do minimum (bądź wcale) skraca się informacje o statusie materialnym, a tym bardziej rodzinnym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie dane musisz koniecznie w nim zawrzeć oraz jak najczęściej jest zapisywany, kliknij ten oto link prowadzący na stronę główną i wprowadzenia do listu motywacyjnego i CV. Zapraszamy.

Niemniej jednak nie wszyscy pracodawcy potrzebują (chcą) curriculum vitae. Ten "świeższy" dokument został wprowadzony przez zachodnią gospodarkę jak coca-cola i hamburgery, i nie wszystkim to musi odpowiadać. Z CV i listu motywacyjnego dowiadujemy się więcej, precyzyjniej i przejrzyściej. Jednak jeśli chcemy podjąć pracę u Gaździny Janecki (nie ubliżając oczywiście Pani Biznes Łumen) pewno wystarczy jej (jeśli w ogóle coś będzie chciała) najzwyklejszy w świecie, prastary, prasłowiański życiorys. Podobna sprawa jest z podaniem o pracę i listem motywacyjnym. Ten drugi prawie całkowicie wyparł pierwsze pismo.

Jeśli nie jesteś pewien, jakiego dokumentu wymaga przyszły pryncypał dowiedz się (oczywiście nie od niego samego), jeśli się nie dowiesz - przedłóż "po nowemu" - zachodnioeuropejskie CV.

ŻYCIORYS - druga młodość

Czasmi jednak życiorys wraca do łask. Wiele firm w systemie rekrutacji uwzględnia a nierzadko potrzebuje, od aplikanta życiorysu. Dokument ten jednak z założenia nie ma być przestarzałym zbiorem wydarzeń z życia pracownika. Prowadzącym nabór chodzi raczej o to aby zobaczyć w jaki sposób kandydat pisze o sobie. Postrzega swoją przeszłość teraźniejszość i przyszłość. List motywacyjny w kilku zdaniach niekoniecznie może przybliżyć nas jako osobę - człowieka. Owszem i w CV w działach profil osobisty i profil zawodowy możemy podać cechy swojego charakteru i oczekiwania. Jednak życiorys - tu bardziej rozbudowany, nierzadko kilkunasto stronicowy na żądanie, ukazuje nasze umiejętności. Pokazuje jak posługujemy się słowem pisanym, żywym słowem mówionym - także, a łowcy głów i inni specjaliści po stylu (niekoniecznie po faktach zawartych w życiorysie) potrafią określić kim jesteśmy i czy firma będzie miała z nas pożytek. Zwłaszcza w zawodach mających związek ze sztuką, sceną, edukacją i public relations (PR).

Jeśli pracodawca prosi nas o podanie swego życiorysu zawodowego możemy być niemal pewni, że chodzi mu o dostarczenie CV. Natomiast jeśli słowo "zawodowy" nie padło najprawdopodobniej chodzi o zwykły model pisma.

Tak, czy inaczej: Jeśli nie mówią wprost o CV (curriculum vitae) zbadajmy dyskretnie o jaki życiorys chodzi i żądane pisemko dostarczmy w upragnionej dla nich formie.
"Praca ma służyć Tobie, a nie Ty jej."


SERWIS PREZENTUJE JEDYNIE PRZYKŁADY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. MATERIAŁY TU PRZEDSTAWIONE MAJĄ WYŁĄCZNIE CHARAKTER OGÓLNOORIENTACYJNY I POGLĄDOWY. WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE TU LISTY MOTYWACYJNE, CV I INNE DOKUMENTY SĄ FIKCYJNE, JAK I ZAWARTE W NICH DANE OSOBOWE I ADRESOWE.

Copyright© 1999 - Wydawnictwo Chelonia Art Studio - Projektowanie stron internetowych
Złoty Sklep